מדריך לקניית רכב

מדריך לקניית רכב

גם אם רכשתם רכב חדש מהניילון, וגם אם קניתם רכב משומש, יש מספר כללים שחייבים לשנן כדי לא ליפול בפח. והכי חשוב - לא צריך בשביל זה להיות מומחה למנוע או למכאניקה. לקנות רכב זו לא משימה פשוטה. היום, יותר מבעבר, יש בידנו מספר אפשרויות בחירה. ניתן כמובן לקנות רכב חדש, ולשלם בהתאם, ובמקרים אחרים, כשאין ברירה וצריך להתפשר - תמיד קיימת אופציה של יד שנייה. הבחירה באפשרות האחרונה פותחת בפנינו כמה תתי אופציות. ניתן, למשל, לקנות מאדם פרטי דרך מודעה, ואפשר גם להצטייד ברכב מחברות השכרת רכבים או ליסינג. כאמור, מדובר בהחלטה לא קלה בכלל, אבל כזו שלא אמורה להלחיץ אותנו.

איזה סוג רכב לקנות?
יש מספר דברים בסיסיים שניתן לעשות לפני שפותחים את הארנק. קודם כל להחליט איזה רכב נחוץ לנו. ולא איזה רכב היינו רוצים. אם, לרוב, אתם משתמשים ברכב לנסיעות בתוך העיר, אין טעם לקנות מכוניות משפחתיות גדולות שזוללות דלק ולא פשוט להחנות אותן, על אחת כמה וכמה למצוא מקום חנייה המיועד להן. אם אתם אוהבים לטייל עם המשפחה, רצוי לבחור ברכב בעל מטען גדול ואפילו מושב מתפצל. רשימה ממוקדת של חברות וסוכנויות רכבים תוכלו למצוא כאן - באמצעות שימוש במערכת סינונים מתוחכמת.

כסף זה לא רק מחיר?
הכל בדרך כלל מתחיל ונגמר בכסף, אבל כסף זה לא רק מחיר. כדאי שתבחרו רכב שיש לו שוק סחיר טוב. שהרי לא תרצו להיתקע עם רכב רק בגלל שאף אחד לא מעוניין לקנות אותו. בדרך כלל למכוניות יפניות יש שוק טוב יותר מאירופאיות.

הדבר הבא שצריך לקחת בחשבון הוא בטיחות. חשוב לבדוק עד כמה הרכב מגן על הנוסעים בעת תאונה, כמה כוכבי בטיחות יש לו במבחני הריסוק האירופאים, ואם יש לכם ילדים - האם אפשר להסיר את כריות האוויר במקרה הצורך.

לאחר מכן מגיעה שאלת האביזרים. יש הרבה אביזרים שאפשר להוסיף לרכב. לא כולם נחוצים. בטח לא בכל סוג של רכב, וכמובן - לכל אביזר יש השפעה על המחיר. חלונות חשמליים, מראת פנים, רדיו דיסק, הכל טוב ויפה, אבל קודם תחליטו עם עצמכם מה אתם בדיוק צריכים. בדרך כלל, המוכרים מציפים את הלקוח בנתונים על ביצועי הרכב. נכון, אי אפשר להתחרות איתם בידע, אבל רצוי להגיע כמה שיותר מוכנים.

מבחן לביצועי הרכב
יש מספר מושגים בסיסיים שאותם כדאי לשנן. קודם כל "הספק מנוע". חשוב שיהיה גבוה ככל שניתן. הוא נמדד בכוח סוס לסל"ד (סיבוב מנועי לדקה). "זינוק" הוא המהירות שבה הרכב מגיע ל-100 קמ"ש, אבל כדאי לשים לב גם לנתונים בתאוצת ביניים. "מומנט" הוא מושג המדרג את הגמישות של המנוע. ודאו שיש מומנט גבוה המושג בתחום סל"ד נמוך.

ממי הייתם קונים מכונית משומשת?
עד עתה עסקנו בפרטים החשובים שצריך לבדוק לפני קניית רכב חדש. אך אם קונים רכב יד שנייה, התמונה משתנה במקצת. במקרה כזה יש לבדוק כבר בהתחלה האם מי שמציג את עצמו כבעלים של הרכב אכן כזה. אל תתפתו למשפטים כמו "אני מוכר את הרכב עבור הדודה שלי. אני עושה לה טובה". יש בשטח מיני סוחרים מוסווים.

כדי להתחקות אחר עקבותיהם, אפשר פשוט לאתר מספר טלפון ברשת האינטרנט. אם החיפוש מוביל למספר מודעות רכב, כנראה שמדובר בסוחר מוסווה ולא בבעלים של הרכב. אחרי שבדיקת הבעלות הושלמה, יש לעבור לבדיקת רישיון הרכב. בדקו האם הוא בתוקף, האם חופף לשם הבעלים, והאם חופף לשם הרכב. כל תוצאה אחרת צריכה להרים את הגבות במקרה הטוב, או לגרום לכם לבטל את העסקה במקרה הרע.

כידוע, אין טוב ממראה עיניים, על אחת כמה וכמה כשמדובר ברכב. לכן גם אם העסקה נשמעת סופר משתלמת, לכו לראות את הרכב לפני שאתם חותמים על מסמך כלשהו. לא צריך לבדוק אותו מקצועית ומכאנית, עבור זה יש מכונים מיוחדים. אבל סיפורים כמו "הרכב נמצא במגרש בפתח תקווה" לא נשמעים טוב, ובדרך כלל גם לא נגמרים טוב. וכן, הרכב חייב לעבור במכון בדיקה ורישוי, גם אם המוכר ממציא מסמכים המעידים כי רק אתמול בבוקר יצא משם.

התחברות

שכחת את הסיסמה?

התחבר